Czym szczególnym wyróżniają się ultra małe i cienkie laptopy? Takie laptopy zazwyczaj ważą nie więcej niż 4 kg i zwykle są bardzo cienkie. Ich grubość rzadko kiedy przekracza więcej niż 2 cm. Charakteryzują się ponadto doskonałą żywotnością baterii, w porównaniu do normalnej wielkości laptopów.

Pomimo swoich niezaprzeczalnych zalet, ultra laptopy nie zawsze będą najlepszym wyborem dla wszystkich. Takie ultra laptopu są zazwyczaj wolniejsze od swoich konkurentów. Posiadają również mniej dodatkowego wyposażenia. Dlaczego? Ponieważ ich niewielkie rozmiary nie pozwalają na pomieszczenie wszystkich modułów. Dla kogo więc są dedykowane małe komputery?

Najchętniej są one kupowane przez osoby często podróżujące. Na koniec krótka ściągawka, jak rozpoznać że mamy do czynienia z ultra laptopem. Kompaktowy rozmiar i waga – mniej niż 4 kg. Najmniejszy rozmiar ekranu – zazwyczaj są to 12-calowe lub mniejsze. Znakomita żywotność baterii. Wyposażone w najwolniejsze procesory. Najmniejsze klawiszowe. Brak wewnętrznego napędu CD / DVD. Najmniejsza ilość portów i wejść.