Próba skontrastowania najnowszej wersji Windowsa z jego poprzednikiem, skończy się bezkonkurencyjnym zwycięstwem ,,Dziesiątki”.

Taką zależność potwierdza fakt, że znakomita większość użytkowników, którzy dotychczas korzystali z Windowsa 8, bez wahania zdecydowali się na pobranie najnowszej wersji. Niemniej jednak, dużo cięższym zadaniem będzie pokonanie jednego z najbardziej udanych systemów operacyjnych, jakim jest Windows 7. ,,Siódemka” posiada setki milionów użytkowników na całym świecie, a w wielu krajach jest to najpopularniejszy system operacyjny. Dlatego konfrontacja obydwu systemów może być naprawdę interesująca.

,,Szczęśliwa siódemka”

Od momentu premiery, Windows 7 rozpoczął podbój komputerowego świata. System był niezwykle ceniony za swoją praktyczność. Wielu użytkowników zachwalało interfejs, który był bardzo spójny oraz umożliwiał błyskawiczne dotarcie do niemal każdej aplikacji oraz pliku. Windows 7 do dzisiaj uchodzi za bardzo szybki system, który znacznie ułatwia podejmowanie wszelkich działań na komputerze. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z sukcesu tego systemu, dlatego też Windows 7 wciąż jest aktywnie wspierany przez swoich twórców.

Mieszane opinie względem Windowsa 8, sprawiły że ,,Siódemka” wciąż cieszyła się ogromną popularnością. Microsoft postanowił więc zmodyfikować najnowszy system, tak aby spełnił on oczekiwania wszystkich użytkowników systemów Windows. Nie ulega wątpliwości, że Windows 10 nie jest systemem idealnym, ale wszelkie wprowadzone w nim zmiany zasługują na uznanie. Przede wszystkim, najnowszy Windows został stworzony na zasadzie kompromisu, który łączy stare standardy systemu z nowymi innowacjami. Najlepszym przykładem takiego kompromisu jest wygląd menu startowego w Windowsie 10. Do łask powrócił przycisk ,,Start”, który został usunięty z poprzedniej wersji systemu. Najnowsza wersja Windowsa oferuje użytkownikom zarówno menu startowe, jak i znane ,,kafelki”.

Nowa technologia – nowa jakość.

Windows 10 to przede wszystkim duży krok technologiczny, czego dowodem jest choćby słynny DirectX 12. Obecność takiej wersji sterownika to zachęta dla producentów gier, który zyskają większe możliwości tworzenia. Co prawda, taka możliwość będzie wykorzystywana głównie przez doświadczonych developerów, posiadających większe wymagania względem programu. Pocieszający wydaje się być fakt, że komputer będzie mógł posiadać obydwie wersje programu, które będą funkcjonować oddzielnie.

System Windows, a urządzenia mobilne.

Przejdźmy jednak do najbardziej znaczącej różnicy pomiędzy systemami, jaką jest kompatybilność z urządzeniami mobilnymi. Rosnąca popularność takich urządzeń sprawia, że oczekiwania względem systemów operacyjnych uległy znaczącej zmianie. Niestety, rozwiązania wykorzystane w strukturze Windowsa 8 nie spełniły oczekiwań użytkowników. Wszelkie mankamenty zostały jednak usprawnione, przez co Windows 10 jest dość kompatybilnym systemem. Doskonale obrazuje to chociażby tryb tabletu, który zmienia obsługę ekranu na tryb dotykowy. Kluczem do takiej sytuacji jest tryb Continuum, który automatycznie dopasowuje wygląd interfejsu do parametrów podłączonego urządzenia. Dzięki temu, Windows 10 posiada możliwość płynnego zmieniania trybów działania, co jest szczególnie ważne podczas pracy na kilku różnych urządzeniach.

Mankamenty najnowszego Windowsa.

Warto jednak wspomnieć, że podczas procesu aktualizacji systemu Windows, Microsoft zrezygnował z obecności kilku programów, które dotychczas były nieodłącznym elementem każdej wersji Windowsa. Tak właśnie stało się w przypadku programu Media Center, który pozwalał na szybkie przeglądanie multimediów. Co ciekawe, nawet jeśli posiadacie zainstalowany pakiet Windows Media Center, podczas aktualizacji systemu zostaniecie poinformowani o błędzie, a następnie system poprosi o zgodzę na odinstalowanie tego pakietu. Choć strata Media Center nie jest wielkim problemem, o tyle brak wbudowanego odtwarzacza DVD jest doprawdy dziwnym rozwiązaniem w Windowsie 10. Użytkownicy najnowszego systemu będą musieli pobrać zewnętrzny odtwarzacz, aby móc otworzyć jakiekolwiek dane znajdujące się na dysku DVD.

Podsumowując: Microsoft zapowiadał od dawna, że Windows 10 będzie godnym następcą Windowsa 7. Większość użytkowników zgodnie twierdzi, iż najnowszy system jest znacznie lepszy niż poprzednia wersja, jaką był Windows 8. Niemniej jednak, użytkownicy korzystający dotychczas z ,,Siódemki” będę musieli przygotować się na poważne zmiany. Najnowszy Windows posiada bardzo dużo nowych funkcji, a co ważniejsze, jest bardzo nowoczesnym systemem. Dzięki temu, oferuje on większe możliwości swoim użytkownikom. Czy użytkownicy Windowsa 7 powinni rozpocząć korzystanie z najnowszego systemu? Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych wymagań względem systemu operacyjnego. Najnowszy Windows to doskonały wybór dla ludzi pracujących na komputerach, którzy wymagają płynnego funkcjonowania oraz wydajności. System jest przejrzysty, dlatego nawet nowi użytkownicy powinni się w nim bezproblemowo odnaleźć. Pamiętajmy, że aktualizacja Windowsa będzie darmowa dla wszystkich użytkowników jej starszych wersji. Warto więc skorzystać z okazji i przetestować najnowsze dzieło Microsoftu. A jeśli nowy system nie przypadnie wam do gustu, zawsze możecie wrócić do korzystania ze starszych i sprawdzonych wersji Windowsa.