Laptop, który ma być wiernym towarzyszem naszych podróży, powinien móc przez długi czas pracować tylko na zasilaniu z baterii. Jeszcze do niedawna dłuższy czas pracy bez zasalania sieciowego oznaczał gorsze parametry i wydajność komputera. Obecnie się to zmieniło, a komputery o dużych możliwościach są równie oszczędne. W kategorii laptopów polecić można komputer Samsung SF310.

Laptop ten wyposażony jest w baterię zapewniającą pracę przez 8 godzin i 26 minut. W komputerze tym zamontowany został procesor Interl Core i3 2,4 GHz, zapewniający znaczną szybkość działania tego urządzenia. Laptop ten posiada ekran o przekątnej 13,3 cala, a jego waga to 2 kg. Jest to więc sprzęt godny polecenia osobom, dla których ważny jest zarówno czas pracy komputera, jak i jego wydajność. Innym ciekawym urządzeniem jest Dell Inspiron 1470. Bateria tego laptopa wystarcza na 7 godzin i 25 minut pracy. Wyposażony jest on w procesor Intel Core 2 Duo 1,3 GHz. Komputer ten posiada ekran o przekątnej 14 cali, a jego waga to 2,3 kg. 3 GB pamięci RAM znakomicie sprawdzają się w tej kategorii laptopów. Jeśli jednak zależy nam szczególnie na czasie pracy oraz nieprzerwanym dostępie do Internetu, nawet kosztem małego ekranu, warto wybrać netbooka.

Czas pracy tych urządzeń jest zwykle dłuższy, niż klasycznych laptopów. Niekwestionowanym liderem jest tu Toshiba NB 55D. Bateria tego netbooka zapewnia 12 godzin i 33 min nieprzerwanej pracy, co jest fantastycznym wręcz wynikiem. Komputer ten posiada ekran o przekątnej 10,1 cala, a jego waga to zaledwie 1,32 kg. Niestety, szybkość pracy jest tu niższa, niż na klasycznych laptopach.