Laptopy z założenia są urządzeniami mobilnymi. Często wykorzystywane są w podróży, czy w miejscach pozbawionych sieci elektrycznej, gdy używana jest głównie bateria. W takich warunkach bardzo ważny jest czas, przez jaki komputer pracować może na baterii, bez zasilania sieciowego. Czasem konieczne staje się maksymalne wydłużenie tego czasu. Oto kilka porad, jak tego dokonać.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, by wydłużyć czas pracy baterii jest przyciemnienie ekranu. Matryca zużywa stosunkowo dużo energii. Bateria zyska na tym całkiem sporo, a komfort pracy na komputerze zmniejszy się tylko nieznacznie. Kolejnym krokiem jest unikanie wielozadaniowości. Chodzi po prostu o to, by możliwie nie korzystać z wielu programów jednocześnie. Może to zmniejszyć ilość pobieranej przez procesor energii. Jeśli więc nie musisz korzystać z poszczególnych programów – wyłączaj je, zamiast pozostawiać je, by pracowały w tle. Jedynymi programami, które warto pozostawić są programy antywirusowe. Bateria jest silnie eksploatowana także w trakcie przeglądania zdjęć, oglądania filmów lub słuchania muzyki. Jeśli zależy ci, by wydłużyć czas pracy komputera, w miarę możliwości pamiętaj, by tego unikać.

Warto także wyłączyć nieużywany Wi-Fi oraz Bluetooth. Także korzystanie z zewnętrznej myszy skraca czas pracy baterii. Kolejnym krokiem może być zwiększenie ilości pamięci RAM. Większa jej ilość to mniejsze zużycie energii przez dysk twardy. Jeśli chcesz obejrzeć film na ekranie laptopa – zgraj obraz płyty na dysk twardy. Korzystanie z DVD także skraca czas pracy baterii.