Nie tylko często formatowanie baterii litowo – jonowej skraca jej żywotność. Wrogiem takich baterii jest także wysoka temperatura. Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę, by laptop podczas pracy nie stał na podłożu uniemożliwiającym swobodne chłodzenie komputera. Do takich podłoży, które skutecznie mogą zniszczyć naszą baterię należą przede wszystkim różnego rodzaju kołdry i koce. Niewskazane jest zwłaszcza korzystanie z laptopa w łóżku, chyba że korzystamy ze specjalnej podstawki pod laptopa.

Nadmierne nagrzewanie się baterii może być także spowodowane osiadaniem kurzu na elementach chłodzących laptopa. Jeśli chcemy, by bateria przetrwała dłużej w dobrym stanie – musimy więc co jakiś czas oddać laptop do specjalisty, który usunie z jego wnętrza kurz. Można także samodzielnie wyczyścić komputer, używając do tego celu sprężonego powietrza. Bateria powinna być wyjęta z laptopa, jeśli zamierzamy przez dłuższy czas pracować na zasilaniu sieciowym. Takie długotrwałe ładowanie laptopa bardzo niekorzystnie wpływa na żywotność akumulatora, a ponadto, jak już wspomniano, nagrzany komputer niekorzystnie oddziałuje na baterię.

Jeśli wyjmujemy baterię z laptopa, zwróćmy uwagę, by była ona naładowana do około połowy pojemności. Bateria ulega stałemu, chociaż powolnemu, rozładowywaniu nawet gdy nie jest użytkowana, a jak już wspomniano, zupełne rozładowanie akumulatora litowo – jonowego jest dla niego niekorzystne. Na koniec bardzo ważna uwaga – nigdy nie należy wyjmować akumulatora, gdy laptop jest włączony, a nawet jeśli znajduje się tylko w stanie czuwania.