Wybór odpowiedniego antywirusa dla nowego użytkownika może być nie lada wyzwaniem. Wystarczy podać, że będzie musiał on wybrać pomiędzy tymi znanymi markami, które wszędzie są reklamowane jak i tymi nieznanymi, o których niewiele osób słyszało. Tak samo ma się, jeżeli chodzi o wielkość takiego programu antywirusowego. Są takie, które zajmują kilka megabajtów a też takie, których wielkość dochodzi do kilkudziesięciu lub kilkuset. Nie świadczy to wcale o ich skuteczności czy też niezawodności. Wybierając dla nas odpowiedni musimy brać je wszystkie pod uwagę.

Niekiedy jesteśmy na przykład ograniczeni wielkością swojego dysku twardego. Więc nie zainstalujemy na swoim komputerze programu do zwalczania wirusów i trojanów który będzie zajmował zbyt wiele miejsca gdyż niewiele wtedy pozostanie go dla nas. Należy bardzo mądrze i precyzyjnie podejść do problemu i wybrać najrozsądniejszy dla nas. Zazwyczaj kończy się tak, że wybieramy ten, który jest nam w miarę znany lub, chociaż o nim się coś słyszało.

Bardzo wiele tego typu programów jest reklamowanych bardzo intensywnie a co za tym idzie skuteczność, takiej reklamy i dotarcie do konkretnego użytkownika jest tym większe im większa jest reklama. Człowiek jest podatny na reklamę, dlatego jeżeli czyta, że dany antywirusowy program jest najlepszy i że nie ma on żadnego słabego punktu zapamiętuje taką informację. Wówczas przy szukaniu tego typu programów przypomina się mu ten z reklamy i w pierwszej kolejności go sprawdza. Jeżeli widzi że jest on dobry instaluje go na swoim laptopie.