Jak wiadomo antywirusy różnią się wieloma cechami. Najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi antywirusami ograniczają się głównie do wydajności oraz skuteczności wykrywania wirusów. Teraz najważniejsze pytanie co jest ważniejsze. Moim zdaniem w przypadku laptopów bardzo istotna jest wydajność ponieważ komputery przenośne są przeważnie mniej wydajne niż klasyczne odpowiedniki. Jeśli dodatkowo rozpatrujemy małe netbooki to wydajność już w ogóle jest istotna. Oczywiście nie można zapominać o wykrywalności.

Jeśli antywirus będzie tylko szybki bez wykrywalności to niestety na nic się nam taki antywirus nie przyda.Jednym z lepszych pakietów łączących te obie cechy to panda antywirus. Dobry pakiet przeznaczony dla laptopa powinien również zawierać moduł firewalla ponieważ dzięki temu oszczędzimy cenne zasoby naszego komputera. Dzięki temu taki antywirus jest bardziej przydatny niż np. Microsoft Essentials, który takiego modułu nie posiada.

Wtenczas też musimy zainstalować dodatkowy program a to z kolei powoduje, że cenne zasoby są marnowane. Dlatego osobiście polecam jeden z dwóch bardzo popularnych pakietów czyli kaspersky lub też panda w zależności od tego co jest dla nas bardziej wygodne. Kwestia tego, który z tych interfejsów będzie dla nas bardziej przyjemny ponieważ oba antywirusy są bardzo podobne jeśli chodzi o wykrywalność oraz wydajność działania. W takich przypadkach nie ma już wielkiej różnicy i trzeba po prostu wybierać to co bardziej nam pasuje w danej sytuacji.