Problem z laptopami jest taki, że mają one słabsze parametry niż komputery stacjonarne. Problemem może być szybkie nagrzewanie a dalej przegrzewanie laptopów.

Chłodzenie można osiągnąć poprzez zakupienie specjalnego urządzenia wiatrakami, które podkłada się pod laptopa. Wiatraki należy również od czasu do czasu przeczyścić, gdyż zbierają się w nich kurz i brud. To również wpływa na to, że komputer głośno pracuje. Aby praca komputera osobistego przebiegała sprawniej to należy usunąć z niego zbędne oprogramowanie, gdyż przykładowa pojemność dysku na 40GB jest już od początku pomniejszana do ok. 37. Szybkość dysku jest jednak najważniejszym parametrem i gdy ma tylko 4200 obroty na minutę to może się okazać zdecydowanie za wolny.

Praca komputera jest przez to powolna i daje wrażenie zamulania czego nikt nie lubi bo nie mamy ani czasu ani cierpliwości. Dla porównania stacjonarny komputer ma dysk o szybkości 7200 obrotów na minutę. Jednak dyski o takiej szybkości są bardzo drogie i rzadko spotykane w laptopach.