W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy ze swoimi laptopami czy też zabieramy je do znajomych. Na pewno nie chcieli byśmy aby w trakcie takowego wypadu ważne informacje zapisane na naszych komputerach przenośnych dostały się w obce ręce. Wystarczy chwila nie uwagi i ktoś może dowolny plik z naszego nie zabezpieczonego laptopa przesłać za pomocą Internetu na swojego maila bądź też zgrać na pamięć USB, którą posiada dzisiaj praktycznie każdy.

Dlatego warto przede wszystkim zabezpieczyć swój komputer hasłem dostępu oraz w ustawieniach dodać zadanie zablokowania laptopa w momencie nie użytkowania przez daną ilość bezczynności. Dodatkowo bardzo przydatnymi programami w dzisiejszych czasach zdają się być programy szyfrujące.

Przede wszystkim dzięki nim możemy trzymać nawet hasła do naszego konta bankowego, w postaci pliku zapisanego na pulpicie, bez obawy na to że dostanie się w nie powołane ręce. Ciekawym gadżetem wbudowanym w niektóre laptopy jest w obecnych czasach czytnik linii papilarnych.