Laptop do pracy powinniśmy wybierać szczególnie starannie, gdyż jest to narzędzie, które powinno nam dobrze służyć i nie przysparzać problemów. Obecnie coraz częściej zainteresowane osoby chcą kupić przede wszystkim lekki laptop. Najistotniejszą kwestią, jaką należy brać pod uwagę przed dokonaniem zakupu, jest charakter naszej pracy, który to w sposób najbardziej znaczący wpływa na dobór odpowiedniego sprzętu to aby wybrać wygodny laptop.

Jeżeli ubędziemy używać laptopa do pracy w większości do  prowadzenia korespondencji, korzystania z prostych aplikacji czy też przeglądania stron internetowych, możemy zdecydować się na komputer przenośny o niezbyt wyśrubowanych parametrach technicznych, bo taki lekki laptop na pewno sprawdzi się bardzo dobrze.

Może to być nawet jeden z dostępnych na rynku tabletów, które cieszą się rosnąca popularnością. Natomiast jeżeli zajmujemy się bardziej skomplikowanymi czynnościami, takimi jak korzystanie na przykład z programów graficznych czy muzycznych, laptop do pracy musi mieć odpowiednio mocną kartę graficzną, dźwiękową, pojemny dysk  a także, co istotne, dużą pamięć RAM, która zapewni nam wydajność i płynność pracy a jednocześnie powinie  to być wygodny laptop aby można było a nim pracować wszędzie. Dodatkowym atutem będzie możliwość podłączenia wielu urządzeń peryferyjnych.