Zamknij system przed rozpoczęciem czyszczenia. Używaj nasączonej szczotki do wycierania kurzu z klawiatury. Obracając klawiaturę w dół, delikatnie postukaj w nią i niech niechcianych okruchy spadają. Możesz także skorzystać z dmuchawy ze sprężonym powietrzem, która potrafi zdmuchnąć to co nadal tkwi pomiędzy poszczególnymi klawiszami. Po wyłączeniu komputera, odczekaj co najmniej 30 minut na ponowne uruchomienie go.

W tym czasie dysk twardy będzie mógł całkowicie wyeliminować ryzyko przełączania. Często staraj się utrzymywać komputer w optymalnej dla niego temperaturze, dobrze wpływa na to klimatyzacja lub zainstalowanie dodatkowej chłodnicy systemu. Jeżeli podnosisz laptopa, to rób zawsze chwytając go za podstawę, aby podnieść go do góry, a chwytając jego ekranu.

Unikaj wieszania jakichkolwiek rzeczy na monitorze, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ekranu. Przed zabraniem na zewnątrz laptopa, należy zapakować go właściwie w wytrzymałej torbie. Upewnij się, że torba na laptopa jest dość gruba na zewnątrz oraz wewnątrz i czy jest miękka. Bezpieczna torba zdecydowanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia.