Ostatnio bardzo popularnym dodatkiem do laptopa stała się podstawka chłodząca. Jest to urządzenie, które sprawia, że laptop nie grzeje się tak mocno podczas użytkowania, szczególnie, kiedy pracuje przy pomocy zasilania z baterii. Cicha, aluminiowa chłodząca podstawka pracuje, generując niewielki hałas.

W zależności od modelu może to być nawet zaledwie 15db. Niektóre z podstawek pod laptopy mają duże wentylatory ale jednak nie wytwarzają dużego hałasu. Tak podstawka pozwala na utrzymanie laptopa w niskiej temperaturze, zapobiega przegrzaniu się podzespołów a tym samym zabezpiecza przed wystąpieniem kilku problemów.

Nie ma spadku wydajności, komputer nie spowalnia działania, zniwelowane jest także niebezpieczeństwo zapalenia się laptopa czy spalenia procesora. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu podstawki praca na laptopie staje się bardziej wygodna i ergonomiczna. Wiele z nich posiada regulację nachylenia kąta, dzięki czemu można dostosowywać ustawienie podstawki w zależności od aktualnych warunków pracy.