Bardzo wiele osób zastanawia się nad różnicą pomiędzy laptopami, a netbookami. Oba komputery są przenośnymi urządzeniami, ale istnieje dość znacząca różnica między nimi. Każdy wie jak wygląda laptop, a netbook jest cieńszy, mniejszy bardzo często nie jest wyposażony w odtwarzacz płyt CD.

Zwany także jest zminiaturyzowanym laptopem. Jego podstawą jest nieco słabszy procesor, mniejszy dysk oraz mniejszą pojemność baterii niż większe urządzenia. Jest to doskonały komputer sprawdzający się szczególnie w podróżach do korzystania z sieci, oglądania filmów.

W innym przypadku możemy być zawiedzeni, ponieważ często nie sprawdza się w różnych funkcjach. Coraz więcej studentów wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem akademickim decyduje się na zakup netbooka, ponieważ jest bardzo poręcznym, można nosić go praktycznie wszędzie, jak i zmieścić się w damskiej torebce. Brak odtwarzacza na płyty może stać się decydującym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę podczas kupna przenośnego urządzenia, jakim jest laptop.