Laptop jest sprzętem, do którego potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Samo urządzenie nie będzie poprawnie funkcjonować, jeśli nie będzie posiadać należytego systemu operacyjnego oraz innych aplikacji, które są konieczne do właściwej pracy. Bardzo popularnym oprogramowanie dla laptopów jest system operacyjny Windows. Jest to na tyle system, że w każdym sklepie z częściami można otrzymać gotowy sprzęt z danym systemem Windows.

Oprócz systemu operacyjnego istotne jest też to co chcemy robić na takim sprzęcie. Dla osób młodszych należy zainstalować oprogramowanie do nauki i zabawy. Także popularne są gry, których jest bardzo dużo. Można więc wybierać i starać się znaleźć takie ciekawostki, które zainteresują młodą osobę. Osoby, które traktują laptop jako narzędzie pracy będą musiały zainstalować oprogramowanie niezbędne do zajęć przy komputerze.

Windows Novell zawiera niezbędne aplikacje potrzebne do pracy dla wielu osób. Są tam programy, z których można korzystać podczas wykonywania prac biurowych. Pomocnym narzędziem jest także Microsoft Office, z którego korzysta bardzo duża rzesza użytkowników. Oprogramowanie jest wiec bardzo ważną częścią każdego laptopa, z którego chcemy korzystać.