Wybierając odpowiedni laptop nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie wyglądem zewnętrznym sprzętu. Pod żadnym pozorem nie powinno być to wyznacznikiem kupna. Jest dużo dość istotniejszych rzeczy, na które czasami nie zwracamy uwagi, przekładając wygląd ponad funkcjonalność i wytrzymałość laptopa.

Decydując się na zakup, sprawdźmy przede wszystkim czy matryca znajdująca się w obudowie jest dobrze zabezpieczona. Laptopy są dość drogimi urządzeniami właśnie głównie dzięki matrycy. Jeśli klapa komputera nie jest wykonana wystarczająco solidnie, matryca narażona jest na uszkodzenie nawet poprzez zwykłe jogo otwieranie czy zamykanie. Dlatego kupując laptopy, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad solidnością obudowy. Jej wysoka jakość i odporność na wszelkiego rodzaju wstrząsy może mieć spory wpływ na  trwałość naszego sprzętu, a przede wszystkim bezpieczeństwo danych oraz wygląd zewnętrzny.

Bardzo istotne są również parametry komputera, takie jak pojemność dysku czy pamięć ram. Faktem jest, że współcześnie produkowane laptopy w niczym nie ustępują popularnym „pecetom”, które do niedawna zostawiały komputery stacjonarne daleko w tyle. Dziś laptop góruje nad komputerem stacjonarnym, gdyż może pochwalić się równie wysokimi parametrami sprzętowymi, jednak dużo mniejszymi gabarytami.