Dzieci czy to bardzo małe, czy już nieco większe mają tendencję do szybkiego uczenia się i przyswajania informacji, bardziej efektywnie niż dorośli. Podstawowe umiejętności motoryczne są rozwijają się w pełni w późniejszym wieku, ale dodatkowa wiedza w szczególności taka, której źródłem są efekty dźwiękowe, filmy, a nawet gry, może nauczyć twoje dziecko we wcześniejszym wieku wielu potrzebnych umiejętności.

Niektórzy rodzice uważają, że ich dzieci powinny trzymać się tradycyjnej nauki i dorastać w taki sam sposób, jak niegdyś oni. Inni podchodzą bardziej współcześnie dla przyszłego kształtowania się ich dzieci.

Wiedzą, że ich dzieci będą dorastać w przyszłości w otoczeniu technologii bardziej zaawansowanej, stąd chcą im kupić urządzenie, jakim jest laptop dla dziecka. Wielu producentów laptopów poszerza zakres produkcji łącząc wydajność komputera z łatwymi do zidentyfikowania już przez małe dzieci bohaterami kreskówek czy gier dla maluchów. W tych laptopach jest również możliwości włączenia narzędzi do nauki, takich jak rymowanki, które pomagają dziecku nauczyć się słówek, jak i całych piosenek, które uczą liczenia lub rozróżniania dźwięków.