Fizyczne bezpieczeństwo laptopa jest pierwszym elementem w uczynieniu go chronionym. To zabezpieczenie w zasadzie zapobiegania przed uszkodzeniem lub kradzieżą, nie wspominając już o utracie komputer zapominając go skądś zabrać.
Trzymanie laptopa przy sobie przez cały czas jest jednym ze sposobów na to, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Z drogim sprzętem, zawierającego wiele informacji osobistych, lepiej się nie rozstawać, szczególnie w takich miejscach jak autobus, metro, dworzec lub lotnisko. Ryzyko kradzieży jest wtedy największe.
Kupno torby na laptopa z blokadą szyfrową to sprytne posunięcie. Taka torba jest mocowana do naszego nadgarstka specjalną opaską, przypominającą połowę kajdanek. Jej rozpięcie będzie możliwe dopiero po wpisaniu kodu. Innym element fizycznego bezpieczeństwa laptopa to kable i zamki. Są one stosowane, aby chronić komputer pozostawiony na biurku. Z takim zabezpieczeniem znacznie trudniej będzie go ukraść. Zamki mogą być taż stosowane w celu uniemożliwienia dostępu do komputera osobom nieuprawnionym.