Każdy posiadacz laptopa prędzej czy później napotka problem z brakiem miejsca na twardym dysku. Urządzenia te mają to do siebie, że pomimo ich licznych zalet posiadają też kilka wad, z których najbardziej chyba uciążliwą jest ograniczony zakres rozbudowy urządzenia. W komputerach stacjonarnych można dokładać kolejne dyski, ich liczba zależy jedynie od wielkości obudowy. Można je też dowolnie wymieniać. W laptopach niestety często taka modyfikacja jest niemożliwa i pomimo tego, że pojemność dysku twardego przy zakupie sprzętu nas w pełni zadowalała, po jakimś czasie okazuje się, że jest to zdecydowanie za mało. Pojawia się wtedy problem, gdzie upychać dane, z których nie korzystamy zbyt często, a których jednak z pewnych względów nie chcemy się pozbyć.

Są to najczęściej filmy, zdjęcia, których ze względów sentymentalnych nie chcemy kasować, gdyż z pewnością kiedyś zapragniemy do nich ponownie zajrzeć. Obecnie jednak zajmują tylko miejsce na twardym dysku i ograniczają pole manewru w użytkowaniu laptopa. W takiej sytuacji jednym z wyjść jest zakup zewnętrznego dysku twardego, na którym mogłaby odbywać się archiwizacja danych. Te niewielkie urządzenia wystarczy podłączyć do portu USB i po chwili zyskujemy kolejnych kilkaset GB miejsca.

Na ten dysk możemy przerzucić te dane, z których nie będziemy przez jakiś czas korzystać a sam dysk można schować do szafy i w razie potrzeby sięgnąć po niego. W ten sposób możemy łatwo i szybko archiwizować nasze dane. Dysku zewnętrznego można także używać jako przenośnej pamięci dla większych plików, które chcemy na przykład podrzucić znajomym lub też przegrać z jednego komputera na drugi. Urządzenia te mają wiele zastosowań i coraz chętniej korzystamy z tej technologicznej nowinki.